مواد سمی موجود در بالم لب / آسیب های شدید آن که بهتر است بدانید

بالم لب دارای مواد شیمیایی است که به بدن آسیب می رساند. حتی برند های "طبیعی" بالم لب نیز از مواد شیمیایی در ساخت استفاده می کنند.
بالم لب

جریان نو؛ برخی مواد موجود در بالم لب نیز مضر نیستند، اما ممکن است به پوست لب شما آسیب برسانند، مثلا ویتامین E ماده‌ی افزودنی بالم لب است که برخی افراد واکنش‌های آلرژیک شدیدی به آن دارند.

ویتامین E و رایج‌ترین مواد سمی موجود در بالم لب که در این بخش از نمناک بررسی می‌کنیم، سبب می‌شود بالم لب‌ها به آن اندازه‌ای که فکر می‌کنید، برای شما خوب نباشد.

رایج‌ترین مواد سمی موجود در بالم لب

پارابن

(پروپیل پارابن بوتیل پارابن، ایزوبوتیل پارابن، ایزوپروپیل پارابن و سایر موادی که در انتهای نام شان پارابن است)

پارابن‌ها می‌توانند با تقلید از استروژن ها، عملکرد غدد درون ریز (هورمون ها) را مختل کنند. این اثر با افزایش خطر سرطان سینه و ملانوم بدخیم – نوعی سرطان پوست – در ارتباط است. به نظر می‌رسد در مردان تولید اسپرم و سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد. تخمین زده می‌شود که ۷۵-۹۰ درصد از محصولات مراقبت از پوست حاوی پارابن هستند.

پترولیوم

پترولیوم ماده‌ای شبیه به بنزین است که در بالم لب وجود دارد و ما برروی لب خود می‌مالیم.

اخیرا شرکت‌ها به این نتیجه رسیده اند که اگر پترولیوم تصفیه شود می‌تواند ترکیب خوبی برای محصولات زیبایی باشد، اما متاسفانه از آن جایی که فرآیند تصفیه سخت است، عوامل سمی را می‌توان به راحتی در این محصولات یافت.

به عنوان مثال، اگر در فرآیند تولید، ژل پترولیوم ناخالصی داشته باشد احتمالا هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای که با سرطان سینه مرتبط است، وجود دارد.

استفاده از بالم لب حاوی این ماده یک مانع ضد نفوذ روی پوست ایجاد می‌کند و موجب خفگی پوست می‌شود؛ همچنین زمینه تولید باکتری‌ها و ترکیبات سمی بیشتری را فراهم خواهد کرد.

بالم لب حاوی موادی مانند فنل، منتول و سالیسیلیک اسید است که باعث خشک شدن لب‌ها می‌شود. گاهی اوقات ممکن است هنگام استفاده از آن ها، احساس سوزن سوزن شدن روی لب خود داشته باشید.

به معنای واقعی کلمه هنگام استفاده از بالم لب، لب هایتان تحریک شده و لایه‌های خارجی آن از بین می‌روند. برای اولین بار این مواد به دلیل خاصیت لایه برداری در فرمول بالم لب قرار گرفت ما لایه برداری با مواد شیمیایی راه حل مناسبی نبود.

رایحه + اگزما

آیا می‌دانید علت اصلی اگزما و سایر بیماری‌های پوستی “عطر‌ها و رایحه‌های افزودنی” در محصولات است؟ پوست شما بزرگترین عضو در بدن تان است که مراقبت از آن بسیار مهم می‌باشد. افزودن مواد معطر بزرگ‌ترین مشکل برای استفاده کنندگان بالم لب است.

برخی بالم‌ها دارای رایحه‌ی دارچین می‌باشند و می‌توانند لب‌های خشک و متورم شما را اذیت کنند. ممکن است حتی در محصولات زیبایی و مراقبتی پوست مواد شیمیایی پنهانی وجود داشته باشند که شما بی خبر از آن باشید.

پروپیل گلیکول

این ماده در سطوح سمی می‌تواند حتی باعث تشنج شود. بدن کودکان قادر به شکستن صحیح این ماده نیست بنابراین زنان باردار و کودکان زیر ۶ سال باید از استفاده از محصولات حاوی این ماده اجتناب کنند.

الکل

این ماده موجود در بالم لب در واقع لب‌های شما را خشک می‌کند.

آیا بالم لب اعتیادآور است؟
بالم لب ماده‌ی اعتیادآوری ندارد، اما اگر جزء افرادی باشید که از بالم لب‌ها استفاده می‌کنید، احتمالا همیشه یکی از آن‌ها در کیف پول، ماشین یا جیبتان دارید حقیقت این است که استفاده از بالم لب‌ها نیز مانند هر کار تکراری دیگر وارد زندگی روزانه‌ی شما می‌شود و شما دوست دارید همیشه لایه‌ای روی لب‌های خود احساس کنید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=33956

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: