مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

انتشار خبرهایی از مرگ یک پزشک در شیراز به علت مصرف مشروب الکلی تقلبی، بحث نوشیدنی‌های الکلی تقلبی و مخرب را دوباره سر زبان‌ها انداخته است.
تجربه اولین بار مشروب

الکل یا مشروبات الکلی همچنان قربانی می‌گیرد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سال‌های گذشته استان‌های البرز، تهران، مرکزی، فارس، مشهد، ایلام، خوزستان و اهواز، بیشترین تعداد قربانی در ارتباط با مصرف مشروبات الکلی تقلبی را به خود اختصاص داده‌‌اند و در همین راستا کارگاه‌های تولید مشروبات الکلی تقلبی متعددی نیز در این شهرها کشف شده‌است.

شیشه‌ مشروبات الکلی از کجا تهیه می‌شود؟

بر اساس بررسی‌های فراز، برخی از این بطری‌های خالی از چین وارد یا در کشور شبیه‌سازی شده و به فروش می‌رسند. حتی بسیاری از این شیشه‌های خالی در آگهی‌ها برای فروش گذاشته شده و فروشندگان و تولیدکننده‌های مشروبات الکلی آن‌ها را خریداری می‌کنند. در برخی موارد نیز، این افراد با زباله گردها ارتباط دارند و بطری‌ها را از آن‌ها تحویل می‌گیرند. شاید جالب باشد بدانید که در این میان دلالانی وجود دارند که واسطه‌گری می‌کنند. بعضی از این شیشه‌ها اورجینال و تعدادی از آن‌ها نیز بطری‌هایی هستند که از روی نسخه اصلی کپی و تولید می‌‌شوند. قیمت شیشه‌های اورجینال معمولا دو برابر بطری‌های کپی بوده و به همین دلیل با توجه به هزینه‌ای که برای توزیع کننده در فروش مشروبات الکلی تقلبی دارد، بسیاری از آن‌ها این شیشه‌ها را از روش‌های دیگری که ذکر شد، تهیه می‌کنند.

برچسب‌های روی بطری‌ها کجا تهیه می‌شوند؟

صنعت چاپ و چاپ‌خانه‌ها نقش بسیار مهمی در تهیه و توزیع این برچسب‌ها دارند. برای مثال قراردادی بین برخی از چاپخانه‌ها و توزیع کنندگان مشروبات تقلبی بسته می‌شود. توزیع کنندگان مشروبات الکلی تقلبی آنچنان دقیق و شبیه مشروبات با برند‌های خارجی بسته‌بندی می‌کنند که در اکثر مواقع تشخیص آن از مشروبات الکلی واقعی غیر قابل ممکن است. از آن‌جایی که واردات این مشروبات ممنوع است و تا حدودی جلوی قاچاق آن نیز گرفته شده با این‌حال این موضوع چرخه اقتصادی را برای افراد زیادی فراهم کرده است.

پر کردن بطری‌ها؛ کجا؟ با چه؟ چگونه؟

ترکیب اکثر این مشروبات تقلبی قرص خواب به همراه الکل صنعتی و عرق شکر است. همچنین طبق بررسی‌ها دانه قهوه، طعم دهنده رنگ‌های خوراکی و اسانس‌های غیر بهداشتی جزء دیگری از ترکیبات این مشروبات تقلبی هستند. مشروباتی که با اسم و برند‌های خارجی در بشکه‌های ۲۲۰ لیتری در کارخانه‌ها و یا آشپزخانه‌های زیرزمینی مخلوط و درون شیشه‌ها ریخته می‌شوند. این ترکیبات در بیشتر مواقع، موجب گشادی رگ قلب و پاره شدن رگ چشم شده و اگر درصد متانول موجود در آن بیش از حد باشد منجر به مرگ نیز می‌شود.

اگر از شیشه‌های اصلی برای این مشروبات تقلبی استفاده شود، از طریق حفره‌ای که در انتهای آن‌ها وجود دارد، مواد ترکیبی را وارد بطری کرده و مجدد سوراخ را مهر و موم می‌کنند. چنانچه از شیشه‌های سفارشی استفاده شود مواد ترکیبی را از بالا ریخته شده و به راحتی و در آن را پلمب می‌کنند.

عمده شهر‌هایی که توزیع کنندگان این مشروبات تقلبی از آن شیشه‌های اورجینال خریداری می‌کنند، شهر‌های کرمان، بوشهر، شیراز و بندرعباس هستند.

این بطری‌های تقلبی چگونه پلمب می‌شوند؟

این بطری‌ها با استفاده از دستگاه‌های پلمب، پرس و ساندیس‌سازی که در منطقه شوش تهران به فروش می‌رسند، پلمب شده و روی آن برچسب زده می‌شود.

در سال‌های گذشته تعداد بسیاری از این کارگاه‌های زیرزمینی در شهر‌های مختلف کشف شده که با ساخت مشروبات الکلی تقلبی منجر به مرگ تعداد زیادی از افراد شده‌اند. گفته می‌شود بعد از شیوع کرونا وفور اتانول در فروشگاه‌های بهداشتی بسیاری از این افراد از موضوع سواستفاده کرده و الکل صنعتی متانول را به جای الکل اتانول وارد فروشگاه‌ها کرده‌اند. برخی از افراد در آن دوره به‌جای مصرف الکل از اتانول استفاده می‌کردند و این توزیع متانول با آرم اتانول منجر به مرگ بسیاری از آن‌ها شد. زمانی که اتانول مصرفی در مشروبات الکلی کم شود، میزان متانول مصرفی غیر استاندارد موجود شروع به کار کرده و همین امر باعث مرگ مصرف کننده می‌شود.

منبع:فراز

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=32867

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: