علم الهدی : می‌گویند مدیریت اقتصاد که با زور نمی‌شود؛ این حرف‌ها چیست؟

علم الهدی تاکید کرد: آن آقای دلال با آن آقای بی انصافی که برای سرکوبی تولید کشور، محصول خود را براساس افزایش حبابی نرخ ارز گران می کنند، این‎ها همان کسانی هستند که با وجود ثبات در نرخ ارز دولتی، می خواهند بازار را براساس نرخ آزاد ارز تنظیم کنند. سوداگران حتی در بعضی بخش‎ها کاری کرده‎اند که محصول تولید داخل و ایرانی هم با ارز آزاد راهی بازار شود. این که نمی شود.
الهدی

جریان نو؛ نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: امروزه می‎بینیم عده ‎ای در رسانه‌های مختلف موضع‎گیری می‎ کنند، ژست روشنفکری و تخصص به خود می‎گیرند و شعار می‎دهند که مدیریت اقتصاد با زور نمی ‎شود. این حرف‎ها چیست؟ اقتدار حکومتی باید پای‎کار بیاید و کل جریان مدیریتی نظام به کار بیفتد تا با همه قدرت، این تلخی‌های موجود در اقتصاد کشور برای مردم به شیرینی تبدیل شود.

سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به دیدار اخیر کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در آن دیدار، رهبری تأکید کردند که در اقتصاد کشور واقعیت های تلخ و شیرینی وجود دارد که در بخش تلخ آن، بی ثباتی بازار و گرانی اجناس، فاصله طبقاتی و تنزل ارزش پول ملی تأثیرگذار است و فعالیت های وسیع اقتصادی، راه‎اندازی بیش از ۸هزار بنگاه نیمه‎تعطیل و تعطیل، رشد شرکت‎های دانش‎بنیان و حمایت از بنگاه‎های خرد و متوسط از سرفصل‎های بخش شیرین اقتصاد کشور محسوب می شود.

وی افزود: این یک تحلیل کامل در قالب یک بیان جامع بود که نسبت به وضع کنونی اقتصاد کشور ایراد شد و محور سخن ناظر بر آن است که اگر در زندگی مردم، یک تلخی به وجود بیاید، این تلخی باعث می شود حلاوت ها و شیرینی های زندگی هم از بین برود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: انتظار مردم این است که تصمیمات، اقدامات و همه تدابیری که در مسائل اقتصادی اعمال می‎شود، ختم به ثمرات مطلوب و محسوس در زندگی مردم شود تا کار به جایی برسد که دیگر عناصر تلخ‎کننده اقتصاد، حلاوت‎های موجود را در کام مردم از بین نبرد.

وی ضمن واکاوی چالش‎های موجود در عرصه اقتصاد ادامه داد: این بی‎ ثباتی بازار، گرانی اجناس، تنزل ارزش پول ملی و فاصله طبقاتی که موردتوجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، مسائلی است که همگی به هم ربط دارد. بی ثباتی معلولی است که تنزل ارزش پول ملی و افزایش فاصله طبقاتی، علت‎های آن هستند. برای حل آن هم باید همه احساس تکلیف کنند و هیچکس نباید بیکار بنشیند تا دولت بیاید تلخی را از سفره مردم بردارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اینکه یک آقای کاسب بخواهد صبحگاه پیش از آن که کرکره مغازه، حجره یا بنگاهش را بالا ببرد، نگاه به نرخ ارز و قیمت دلار داشته باشد تا اگر افزایش داشت، او هم چند هزار تومان کالاهایش را گران‎تر عرضه کند، این عین بی‎انصافی است. آقای رئیس بانک مرکزی و شخص رئیس جمهور در تلویزیون، پیش چشم همه مردم اعلام کردند برای کالای اساسی، ارز دولتی را به وفور فراهم کرده و هر نوع واردات در این عرصه با این ارز صورت می گیرد بنابراین قیمت ارزی که در بازار آزاد از این مبالغ بیشتر می رود، نباید تأثیری بر واردات داشته باشد اما حقیقت امروزه بازار متفاوت از این منطق است.

وی تأکید کرد: آن آقای دلال با آن آقای بی انصافی که برای سرکوبی تولید کشور، محصول خود را براساس افزایش حبابی نرخ ارز گران می کنند، این‎ها همان کسانی هستند که با وجود ثبات در نرخ ارز دولتی، می خواهند بازار را براساس نرخ آزاد ارز تنظیم کنند. سوداگران حتی در بعضی بخش‎ها کاری کرده‎اند که محصول تولید داخل و ایرانی هم با ارز آزاد راهی بازار شود. این که نمی شود. در رهگیری فساد حتی ثابت می‎شود کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی با همان قیمت معقول و متناسب با ارز دولتی، محصولشان را می‎فروشند اما دلال و سوداگر در این چرخه، سود سرشار به جیب می‎زند و کالا را گران به بازار می‎رساند.

امام جمعه مشهد با اشاره به دلایل شکل‎گیری فاصله طبقاتی و مظاهر نمود آن در بازار گفت: امروزه در کشور ما اقلیت مرفهی زندگی می‎کند که نظام زندگی و معیشت را در کشور بهم زده‎است. همان آقایی را می‎گویم که سوار بر خودروی شاسی بلند خود به مغازه میوه فروشی می‎آید، کارت را ارائه می‎دهد و رمز را هم می‎گوید تا میوه فروش با هر نرخی که بخواهد، میوه ها را حساب و کتاب کند و فقط طرز خرید طوری باشد که این آقای متمول حتی از خودرو پیاده نشود. البته کاری هم ندارد که در کل چه‎قدر از موجودی کارت برداشت شد و بیش از آن، ژست ثروت و رفاه است که برایش موردتوجه قرار دارد اما این طرز برخورد، تفاوت رفتاری را در بازار رقم می‎زند که در نهایت، دود آن به چشم کل جامعه می‎رود.

وی بیان کرد: عزیزان من، درست است فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مقام یک مرجع تقلید اعلام می شود اما بنده بارها تأکید کرده‎ام که این آقا، رهبر این کشور و پیشوای جهان اسلام است بنابراین اینطور نیست که گمان کنید همه این بیانات، تأکید اخلاقی و توصیه معنوی است و می توان به آن عمل نکرد. خیر، اینطور نیست! این بیانات، دستورالعمل حکومتی و توصیه به جامعه است و باید در دستورکار قرار بگیرد.

علم الهدی با بیان اینکه باید در مقابل قاچاق و فساد اقتصادی ایستادگی کرد، گفت: امروزه می‎بینیم عده ‎ای در رسانه های مختلف موضع‎گیری می‎کنند، ژست روشنفکری و تخصص به خود می‎گیرند و شعار می‎دهند که مدیریت اقتصاد با زور نمی ‎شود. این حرف‎ها چیست؟ اقتدار حکومتی باید پای‎کار بیاید و کل جریان مدیریتی نظام به کار بیفتد تا با همه قدرت، این تلخی های موجود در اقتصاد کشور برای مردم به شیرینی تبدیل شود.

وی افزود: ما هم نمی‎خواهیم با زور اقتصاد را اداره کنیم اما باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد. یعنی واقعاً نمی‎شود جلوی آن آقایی را گرفت که همه درآمدش از خرید و فروش دلار است؟ نمی شود با زور جلوی آن دلال و سوداگری را گرفت که میوه و ارزاق مردم را از کشاورز ارزان می‎خرد و به بازار گران عرضه می‎کند تا به قیمت محروم‎ماندن مردم، خودش سود کند؟

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: جامعه نباید تلخ‎کام باشد. این تلخی‎ها نباید حلاوت پیشرفت‎های اقتصادی را از بین ببرد. مردم باید راحت زندگی کنند. شیرینی‎های پیشرفت وسیع زیرساخت‎ها را احساس کنند. این موفقیت‎ها زمانی برای مردم محسوس می شود که تلخی‎ها از سفره مردم برچیده شود. ۸هزار دستگاه تولیدی وارد چرخه تولید شده‎اند، بیکاری به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده و دانش‎بنیان‎ها در کار هستند. این‎ها دستاوردهایی است که اگر محصولش به سفره ملت برسد، خیلی از این چالش‎ها کمرنگ و بی ‎تأثیر خواهد شد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=29922

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: