جریمه ۴۹۰ میلیون دلاری اپل برای پنهان کردن کاهش فروش آیفون

اپل توافق کرد برای فیصله دادن به یک شکایت گروهی که مدعی بود مدیرعامل این شرکت، با پنهان کردن کاهش فروش آیفون در چین، سهامداران را فریب داده است، ۴۹۰ میلیون دلار پرداخت کند.
اپل

جریان نو؛ توافق اولیه، روز جمعه در دادگاه منطقه‌ای آمریکا در اوکلند کالیفرنیا تنظیم شد و مستلزم موافقت ایوون گونزالس راجرز، قاضی منطقه‌ای آمریکا است.

شکایت و توافق متعاقب آن، مربوط به اعلام غیرمنتظره کاهش پیش‌بینی درآمد سه ماهه به میزان ۹ میلیارد دلار توسط اپل در دوم ژانویه سال ۲۰۱۹ به دلیل تنش‌های تجاری آمریکا و چین بود.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، در اول نوامبر سال ۲۰۱۸ به تحلیلگران گفته بود اگرچه اپل با فشار فروش در بازارهایی مانند برزیل، هند و ترکیه روبروست که ارزش ارز آنها ضعیف شده است اما چین را در این رده قرار نمی‌دهم. اپل چند روز بعد، به تولیدکنندگان قراردادی خود اعلام کرد تولید را محدود کنند.

پیش‌بینی درآمد پایین‌تر، نخستین پیش بینی از فروش کمتر از زمان معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ بود. ارزش سهام اپل، روز بعد، ۱۰ درصد سقوط کرد و ۷۴ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت کاست.

اسناد دادگاه نشان داد اپل، منکر مسئولیت حقوقی شد اما این شکایت را حل و فصل کرد تا از هزینه و حواس پرتی حقوقی اجتناب کند.

این توافق شامل سرمایه‌گذارانی است که سهام اپل را در مدت دو ماه، در فاصله بین اظهارات کوک و پیش‌بینی درآمد کمتر توسط این شرکت، خریداری کردند.

اپل در سال مالی گذشته، ۹۷ میلیارد دلار درآمد خالص داشت و پرداخت سود نقدی به سهامدارانش، معادل کمتر از دو روز سود این شرکت بود.

وکلای سهامداران خواستار هزینه‌های معادل حداکثر ۲۵ درصد از مبلغ این توافق هستند.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت سهام اپل از ژانویه سال ۲۰۱۹، بیش از چهار برابر شده و ارزش بازار این شرکت را به بیش از ۲.۶ تریلیون دلار رسانده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=26927

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: