رئیس دولت چهاردهم چه کسی خواهد بود؟!

انتخابات پیش رو برای انتخاب رئیس جمهور بعدی حتمایکی ازرقابتی ترین انتخابات کشور خواهدبود زیرا سیاست‌ها و آموزه‌هایی که از رهبرانقلاب در دست داریم این است که ایشان همواره خواهان مشارکت گسترده و وسیع مردم هستند و این مهم نیز با وجود نامزدهای قوی، شناخته شده وتوانمند میسر است.

جریان نو- فرهاد خادمی: این فقط یک تحلیل است!

شهادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهورخدوم ملت برای همگان سوگ و دردی بزرگ بود و اتحادملی ایجادشده پس از این شهادت محمل خوبی برای حفظ وتقویت وحدت، انسجام و امنیت عمومی کشور خواهدبود.(خدایش بیامرزاد)

امابه هرحال باید با این واقعیت روبرو شویم که کشور را نمی‌شود بدون دولت گذاشت چراکه قانون اساسی راهکارهای صحیح ومشخصی پیش روی همگان گذشته است ودیدیم که روزگذشته رهبرمعظم انقلاب اسلامی مفاداصل۱۳۱این قانون رابرای اداره کشور پس ازشهادت رئیس دولت سیزدهم اجرا کردند و مقرر شدکه در همین راستا تا اواسط تیرماه انتخابات ریاست جمهوری برای برگزیدن رئیس دولت چهاردم به مرحله اجرادرآید.

قطعا ازهمین امروز گمانه‌زنی‌ها وحدس هایی مبنی براینکه چه کسانی ازفعالین سیاسی اصولگرا،اصلاح طلب و مستقل نامزد انتخابات این دوره خواهندشد،دررسانه ها وفضای مجازی منتشر می‌شود.

به زعم این حقیر، انتخابات پیش رو حتمایکی از رقابتی‌ترین انتخابات کشور خواهد بود؛ زیرا سیاست‌ها و آموزه‌هایی که از رهبرانقلاب در دست داریم این است که ایشان همواره خواهان مشارکت گسترده و وسیع مردم هستند و این مهم نیز با وجود نامزدهای قوی، شناخته شده وتوانمند میسر است، تذکر ایشان به شورای نگهبان دردوره گذشته رابرای تایید صلاحیت تنی چند از نامزدها را فراموش نکنیم. قطعا ویقینا دراین دوره مفاد تذکرات معظم له اجرایی ترونهادینه ترخواهدشد.

شواهد وقرائن ازاوضاع واحوال کشور نشان می دهد هرچندکه هیچکدام ازگروه های سیاسی وفعالین این فضا هرگز درگذشت رئیس جمهور مستقر را آرزو نمی‌کردند وحتی درمخیله‌شان هم چنین حادثه‌ای راتصور نمی‌کردند و لذا همین موضوع باعث نوعی سردرگمی و عجول بودن درانتخاب ومعرفی یک نامزد برای آنان خواهد شد و این می‌تواند درهمین وهله اول به پراکنده کاری دربین آن ها دامن بزند.

باتوجه به آنچه که گفتیم وبررسی چشم انداز پیش رو باید بگوییم که :

۱-نامزدهای این دوره محدود خواهند بودواشخاص شناخته تری به میدان خواهند آمد که می توان از آقایان قالیباف،علی لاریجانی،عارف،جهانگیری(درصورتیکه ثبت نام کند)،محسن رضایی (که البته وی زیاد رایی نخواهد داشت وعمدتا زینت انتخابات هستند)وسعید جلیلی نام برد.

۲-درانتخابات پیش رو عملکرد شورای نگهبان متفاوت تر ازقبل خواهد بود وطیف های سیاسی می توانند امیدوار باشند که نامزدهایشان رد صلاحیت نخواهندشد.

۳-عده ای ممکن است انتخابات زودرس آتی رابرای شناخت ومحک زدن نامزدها فرصت کمی بدانند اما باتوجه به اسامی برشمرده شده این موضوع زیاد نگران کننده نخواهد بود.

۴-برآنم که درانتخابات ۱۹ تیرماه رقابت اصلی بین قالیباف وعلی لاریجانی خواهد بود چراکه این دو نامزد، ساختار درون حاکمیت ونظام را بخوبی می‌شناسند و همراهی بیشتر و بهتری خواهند داشت که باز هم باتوجه به عقبه اجرایی ومدیریتی قالیباف، شانس وی حتی بیشتر از لاریجانی برای تکیه زدن به صندلی ریاست در پاستور خواهد بود.

۵-باتوجه به اینکه قالیباف ریاست مجلس دوازدهم رانیز بدست خواهد آورد قدرت چانه زنی بیشتری با ارکان نظام ونمایندگان مجلس خواهدشد و از طرفی تعاملات قالیباف با سیاسیون غیراصولگرا نیز متعادل و معقول است و می‌تواند درمقاطعی رای مستقلین و اعتدالیون مجلس رانیز برای ریاست جمهوری خود جلب نماید.

۶-نکته مهم دیگراینکه انتخابات تیرماه۱۴۰۳،فضایی برای نامزدهای پوششی نیست ودرحقیقت این انتخابات را باید به مثابه”تشک کشتی”ببینیم که باتوجه به شرایط نابسامان اقتصادی،تورم کمرشکن، گرانی‌های لجام گسیخته،کاهش ارزش پول ملی وسایر مشکلات موجود،نامزدهای به میدان آمده تا”سرحدمرگ” باهم مبارزه خواهند کرد تا “درب پاستور”به رویشان گشوده شود.

۷-قطعا دراین دوره کسی نخواهد توانست به یکدست سازی انتخابات وسیستم اجرایی کشور فکرکند چراکه قطعا با انتخاب هرشخصی به عنوان “نهمین رئیس جمهور” نظام مدیریتی واداری کشور دستخوش تغییرات وسیع و به تعبیری وحشتناک خواهدشد که گذر زمان این فرضیه رااثبات خواهدکرد!

۸- دراین دوره ازانتخابات پیش بینی بر آن است که اصلاح طلبان شاید با یک نامزد قوی ومورد اعتماد نظام به انتخابات ورود کنندکه همگی گروه های اصلاح طلب روی وی اجماع کلی داشته باشندتا از تشتت وتفرقه آرایشان جلوگیری کنند.

۹-یقینا چشم امیدداشتن به ورود حسن روحانی ،ظریف،احمدی نژاد یا نزدیکان احمدی‌نژاد به این عرصه خبط بزرگی است واین افراد قطعا واردصحنه نخواهندشد.

۱۰-درانتخابات تیرماه ۱۴۰۳به دلیل عملکرد بدو نامناسب جبهه پایداری که تمام تحرکاتشان درجامعه برای” تحدیدوتهدید” شهروندان بوده ونمونه های این  موارد رادرمصوبات مجلس یازدهم ازسوی منتسبین آنان دیدیم که حتی باعث کاهش مشارکت درانتخابات مجلس دوازدهم شد،قطعا و یقینا سعید جلیلی رایی نخواهد داشت و از دایره انتخاب مردم حذف خواهدشد.

بهرحال شرایط سیاسی واقتصادی واجتماعی کشور می طلبد که مدیری توانمند ومسلط که قدرت رویارویی با مشکلات پیش رو داشته باشد را به میدان بیاید وبتواند درعرصه تبلیغات خود را بدرستی به مردم معرفی نماید و اقبال عمومی را بخود جلب نماید،با همه اوصاف وبا درنظرگرفتن همه جمیع جهاتی که فرصت طرح آن هادراین وجیزه نبودبرآنم که رقابت اصلی بین قالیباف ولاریجانی خواهد بود ومی توان پیش بینی کرد که قالیباف رئیس دولت چهاردهم است!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=35344

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: