برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس

به گزارش جریان نو در این گزارش تصویری از سفر صدف‌ها با توپ در اقیانوس اطلس تا پرواز سار در شب و شرمساری تاج درختان از یکدیگر برندگان این مسابقه بوده و تصاویری خارق‌العاده‌ای را ثبت کرده است.

تصویری حیرت‌آور از یک توپ فوتبال پوشیده‌شده با صدف‌های کشتی‌چسب غازی (Goose Barnacle) برنده جایزه بهترین عکس مسابقه عکاسی حیات وحش بریتانیا در سال ۲۰۲۴ شده است. بیش از ۱۴,۰۰۰ تصویر در این رقابت معتبر شرکت داشتند. این تصاویر یادآور این هستند که چه شگفتی‌های طبیعی خارق‌العاده‌ای در دنیای اطراف ما وجود دارند.

برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس

«مارک ویلیامز» (Mark Williams) با عکس «سار در شب» جایزه بخش پرتره حیوانات را برده است. او این عکس دیدنی را در باغ خود در میدلندز غربی گرفته است. در این تصویر علاوه بر جزییات دقیق، حرکت پرنده نیز مشخص است. گرفتن چنین عکسی از پرنده‌ها در شب کار بسیار دشواری است.

 

برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس

کپک‌های مخاطی یکی از موضوعات جذاب برای علاقه‌مندان عکاسی طبیعت و دنیای موجودات تک‌سلولی هستند. این تصویر «جیسون مک‌کوم» (Jason McCombe) جایزه بخش گیاه‌شناسی بریتانیا را دریافت کرده است. البته این جایزه اندکی بحث‌برانگیز است؛ زیرا کپک‌های مخاطی نه گیاه هستند، نه حیوان و نه قارچ. آن‌ها متعلق به دسته آغازیان هستند.

این تک‌سلولی‌های آغازی چیزی نیستند که معمولاً کسی در طبیعت جستجویشان کند. اما اگر شرایط مناسب باشد، می‌توانید همه جا پیدایشان کنید. مک‌کوم این تصویر را با ترکیب ۱۶۰ عکس متفاوت، که هر کدام روی یک نقطه از این صحنه فوکوس کرده بود، تهیه کرده است.

هرکدام از این کله‌ها تقریباً ۱ میلی‌متر عرض دارند. اما کپک‌های مخاطی معمولاً در ابعاد میکروسکوپی زندگی می‌کنند و از چشم انسان‌ها دور می‌مانند؛ بااین‌حال، برای انسان‌ها و حیوانات بی‌آزارند و برای اکوسیستم‌ها مفید. این جانوران در مرحله پلاسمودیوم در چرخه زندگی خود دارای چندین هسته سلولی در یک بدن می‌شوند. به این ترتیب می‌توانند اندازه‌ای بزرگ پیدا کنند.

 

برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس

صویر جالب دیگر، «راش برای آسمان» اثر «گراهام نیوِن» (Graham Niven) است. این عکس، برنده بخش جنگل‌های وحشی، یک مثال عالی از پدیده شاخسارشرمی است. در این پدیده، تاج درختان همسایه، هرچقدر هم که گسترده شوند یکدیگر را لمس نمی‌کنند. به این ترتیب، شبکه پیچیده‌ای از شکاف‌ها در سقف جنگل ایجاد می‌شود.

دانشمندان می‌گویند درختان برای این که بیشترین نور ممکن را دریافت کنند این الگو را تشکیل می‌دهند. نظریه‌های دیگری نیز هستند که می‌گویند این شکاف‌ها از پخش انگل‌ها و بیماری‌ها در جنگل جلوگیری می‌کنند. همچنین در آب‌وهوای طوفانی، ضربات درختان به یکدیگر کاهش می‌یابد.

 

برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس برترین آثار عکاسی حیات‌وحش ۲۰۲۴ بریتانیا معرفی شدند+عکس

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=26870

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

www.novin.com

پیشنهادی: