منو

چند راهکار ساده و موثر برای حفظ تمیزی گوش‌ها

اگر از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش هایتان استفاده می‌کنید، احتمالاً دارید به سلامت تان صدمه می‌زنید.
گوش

گرچه وجود مقداری جرم در گوش‌ها امری کاملاً طبیعی است و حتی به حفظ مجرای گوش‌ها در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند، اما همه‌ی ما دوست داریم گوش‌های تمیزی داشته باشیم. با این حال، اگر از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش هایتان استفاده می‌کنید، احتمالاً دارید به سلامت تان صدمه می‌زنید.

به گزارش جریان نو، روش‌ها ساده و بی خطر دیگری هم برای مطمئن شدن از تمیزی گوش‌های خود وجود دارد.

۱- مصرف کافئین را کاهش دهید

گرچه هیچ چیز بهتر از یک قهوه‌ی داغ صبحگاهی نمی‌تواند به پریدن خواب تان کمک کند، اما افراط در مصرف قهوه می‌تواند روی جرم گوش‌ها تأثیر بگذارد. اگر نمی‌توانید یک روز را هم بدون قهوه سر کنید، باید به جرم گیری گوش هایتان توسط متخصص فکر کنید. اگر می‌خواهید احتمال انباشت جرم در گوش هایتان کمتر شود، سعی کنید مصرف کافئین را به تدریج کاهش دهید.

۲- از گوش پاک کن استفاده نکنید

تمیز کردن گوش‌ها با گوش پاک کن شاید راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای خلاصی از جرم گوش‌ها به نظر برسد، اما می‌تواند تأثیر عکس داشته باشد. گوش پاک کن می‌تواند مجرای گوش‌ها را تحریک کند و جرم را بیشتر به داخل گوش فشار دهد، امری که خارج شدن آن را دشوارتر می‌کند. به جای استفاده از گوش پاک کن، بیرون گوش هایتان را با کمی صابون بشویید و با یک حوله‌ی نازک خشک شان کنید.

۳- آب بنوشید

نوشیدن به اندازه‌ی آب برای حفظ سلامتی ضروری است و این کار می‌تواند به حفظ تمیزی گوش‌ها هم کمک کند. حفظ آب بدن باعث انگیخته شدن مجرای گوش‌ها می‌شود، امری که به تمیز شدن آن‌ها کمک می‌کند؛ و از آنجایی که نوشیدن به اندازه‌ی آب کمک می‌کند بتواند تعادل مایعات بدن را حفظ کنید، این امر ممکن است به طور خودکار به کاهش انباشت جرم گوش هم کمک کند.

۴- درون گوش‌ها را تمیز نکنید

شاید تمیز کردن درون گوش‌ها وسوسه برانگیز به نظر برسد، اما ضرر انجام این کار ممکن است بیشتر از فایده‌ی آن باشد. توصیه می‌شود تنها قسمت بیرونی گوش‌ها را تمیز کنید، مگر اینکه در محیط آلوده یا پر گرد و خاکی فعالیت داشته باشید. در غیر اینصورت، دوش روزانه و پاک کردن بیرون و پشت گوش‌ها با یک دست نم دار برای حفظ تمیزی گوش هایتان کفایت می‌کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=34978

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: