منو

درختان علامت‌گذاری شده پارک سرخه حصار چه ماجرایی دارد؟

اتفاقات چند وقت گذشته مربوط به قطع و جابه‌جایی درختان در بوستان‌ها و پارک‌های تهران، از شهرداری فعلی تهران یک تصویر ضددرخت در افکار عمومی ساخته است.
اغذیه

چندی پیش برخی از رسانه‌ها درباره تراشیده شدن تنه و قطع بخشی از درختان پارک محافظت‌شده سرخه‌حصار خبر دادند. به دنبال انتشار این خبر، در ابتدا دادستانی تهران ورود کرد و پس از چندی نیز روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست تهران اعلام کرد که این درختان بیمارند و قطع آن‌ها با مجوز منابع طبیعی بود و سازمان محیط‌زیست نیز از جریان قطع شدن و تراشیده شدن تنه این درختان بی‌خبر نیست. در آن اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست به این نکته اشاره کرده بود که شهرداری تهران در هرصورت باید به‌جای درختان مذکور بیمار، درخت جایگزین کند. قصه آن روز‌های درختان سرخه‌حصار تا همین‌جا مسکوت ماند و خبر دیگری از جایگزینی درختان یا دلیل تراشیده شدن تنه درختان منتشر نشد.

به گزارش جریان نو، اما ظاهرا ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و هنوز هم پرونده درختان سرخه‌حصار باز است. براساس گزارشات دریافتی، ظاهرا قرار است بخشی از درختان سرخه‌حصار قطع یا جابه‌جا شوند و در محوطه مذکور، رستوران احداث شود.

طبق مشاهدات خبرنگار، محدوده‌ای که قرار است درختان آن قطع یا احتمالا جابه‌جا شوند، نزدیک ورودی دوم پارک سرخه‌حصار است. از ورودی دوم که وارد پارک می‌شوید، سمت چپ پارک، چندمتری که در خیابان «شقایق» قدم می‌زنید، درختان علامت‌گذاری شده با اسپری آبی رنگ را خواهید دید. درختان علامت‌گذاری‌شده در نزدیکی آلاچیق‌های آن راسته از پارک قرار دارند. همچنین تنه درختان تراشیده شده است و مساحت قابل‌توجهی از درختان آن محدوده با اسپری آبی‌رنگ، علامت گذاری شده‌اند.

در میان درختان علامت‌گذاری‌شده نیز سه تنه درخت تازه‌قطع‌شده دیده می‌شود. در آن محدوده، تراکم درختان پایین است و درختان علامت‌گذاری‌شده، به وضوح قابل مشاهده‌اند و ممکن است توجه عابران پارک را جلب کنند. چند متر بالاتر از این محدوده، تراکم درختان بیشتر می‌شود، اما باز هم در مجموع، نسبت به سایر قسمت‌های پارک، درختان کمتری دارد. در همان محدوده نیز در مساحت قابل توجهی باز هم درختان علامت‌گذاری‌شده با اسپری آبی‌رنگ و تراشیده‌شده دیده می‌شود. محدوده دوم شاید در فاصله ۱۰ الی ۱۵ متری محدوده اول قرار دارد. دسترسی هر دو محدوده از طریق خیابان شقایق پارک جنگلی سرخه‌حصار است و در مجاورت با بزرگراه یاسینی قرار دارند. همچنین هر دو دسته از درختان علامت‌گذاری‌شده، در محدوده نسبتا کم‌شیب پارک قرار دارند و دسترسی به آن‌ها سخت نیست.

به دنبال انتشار خبر‌هایی پیرامون جابه‌جایی درختان قیطریه، به تفصیل درباره جابه‌جایی درختان و معضلات جابه‌جایی درختان از نگاه زیست محیطی و خطرات آتی برای درخت پیش از این گفته بودیم. جابه‌جایی یا قطع درخت، در هر دو صورت مرگ درخت را به دنبال خواهد داشت و اگر درخت را یک موجود زنده بدانیم، جابه‌جایی درخت طول عمر درخت را کم می‌کند و درخت پس از جابه‌جایی نهایتا تا سه سال یا حتی کمتر زنده خواهد ماند.

به نظر می‌رسد شهرداری تهران بهتر است مساله درختان علامت‌گذاری‌شده پارک سرخه‌حصار را برای افکار عمومی شفاف‌سازی کند تا هم بنر‌های «زنده‌باد درخت» تبدیل به طنز نشود و هم اینکه این دوره از شهرداری تهران، در افکار شهروندان تهرانی به یک دوره ضدمحیط‌زیستی تبدیل نشود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://jaryaneno.ir/?p=33674

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
www.novin.com

تصویر روز: